19 kwietnia 2022 Autor admin Wyłączono

Leczenie wady postawy — jakie ćwiczenia wykonywać, aby było skuteczne?

Postawą ciała nazywa się stosunek jego poszczególnych części do linii, jakie przebiegają przez środek jego ciężkości. Wada postawy natomiast jest to stan, w którym w ludzkim organizmie dochodzi do odstępstw od prawidłowej postawy. W takiej sytuacji warto zadecydować się na leczenie wad postawy w Ursusie. Zanim jednak zdecydujesz się na odpowiednią terapię, sprawdź, jak można wykryć wady postawy.

Wady postawy u człowieka — jak je wykryć?

Za prawidłowe diagnozowanie i leczenie wad postawy w Ursusie odpowiedzialni są ortopedzi oraz lekarze zajmujący się rehabilitacją medyczną. Podstawowymi badaniami, jakie wykonują są badania fizykalne, w tym ocena wzrokowa oraz badania palpacyjne i ocena ruchomości poszczególnych części ciała wchodzących w skład układu ruchu.

Jeżeli u pacjenta pojawiają się dolegliwości bólowe, lekarz powinien poza badaniem przeprowadzić także wywiad, który ma na celu ustalenie możliwej przyczyny bólu. W razie konieczności powinien także zlecić badania obrazowe, do których należą np. tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny lub rentgen. Decydując się na leczenie wad postawy w Ursusie można także liczyć na odpowiednie badania komputerowe, które pozwolą ustalić przyczynę schorzenia.

Domowe sposoby na wykrycie wad postawy

Wielu pacjentów, zanim uda się do specjalisty, zastanawia się nad tym, czy można samodzielnie wykryć wady postawy. Okazuje się, że jednym ze sposobów jest tzw. test ściany. Aby przeprowadzić go prawidłowo, należy:

  1. Stanąć przy ścianie tak, aby tył głowy, łopatki oraz pośladki dotykały ściany. Pięty muszą natomiast znajdować się w odległości od 5 do 10 cm od niej.
  2. Wsunąć płasko ułożoną dłoń pomiędzy ścianę a dół pleców. Jeżeli dolna lordoza kręgosłupa jest prawidłowa, dłoń osoby sprawdzającej postawę powinna w tym miejscu ledwo się mieścić.
  3. Jeżeli okaże się, że dłoń po wsunięciu mieści się bez problemu, ale także pozostaje jeszcze dużo miejsca, lordoza jest zbytnio pogłębiona. Jeśli natomiast osoba sprawdzająca nie jest w stanie włożyć dłoni pomiędzy ścianę a plecy — lordoza jest spłaszczona (mowa wówczas o prostych plecach).

Kolejnym domowym testem, który można przeprowadzić w zaciszu mieszkania jest sposób na wykrycie płaskostopa. W tym celu należy:

  • zmoczyć stopy;
  • stanąć na określonej powierzchni, która po zmoczeniu zmieni wygląd. Może to być kartka papieru lub beton;
  • odcisnąć dokładnie stopy i zejść na bok;
  • przyjrzeć się śladom stóp, jakie zostały na powierzchni. Jeśli odcisnęła się cała stopa i nie są widoczne suche plamy pomiędzy śródstopiem a piętą, najprawdopodobniej osoba badana ma płaskostopie.