Kasza jaglana – dlaczego warto wprowadzić ją do codziennego jadłospisu?
Kasza jaglana jest najstarszym rodzajem kaszy. Po mimo jej wielu właściwości prozdrowotnych, wciąż nie jest ona ulubionym produktem spożywczym klientów. Kasza jaglana jest nie tylko smaczna, ale też zdrowa, dlatego powinniśmy wprowadzić ją do naszej codziennej diety. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat właściwości oraz wartości odżywczych kaszy jaglanej, zapoznaj się z poniższym artykułem, który przygotowaliśmy!
Wartości odżywcze kaszy jaglanej
Kasza jaglana otrzymywana jest z nasion prosa, a jej wartości odżywcze śmiało można porównać do wartości kaszy gryczanej, która uznawana jest za jedną z najzdrowszych kasz. Kasza jaglana posiada mało skrobi, ale jest bardzo dobrym źródłem łatwo przyswajalnego białka. Na tle pozostałych rodzajów kasz, wyróżnia się najwyższą ilością witamin z grupy B takich jak B1, B2 oraz B6. Jagła to także źródło żelaza oraz miedzi.
Właściwości kaszy jaglanej
Choć wartości kaszy jaglanej świadczą o jej pozytywnym wpływie na organizm człowieka, warto przyjrzeć się nieco bliżej właściwościom zdrowotnym tego produktu spożywczego. Zacznijmy od tego, że kasza jaglana nie zawiera glutenu, dzięki czemu mogą spożywać ją osoby, które cierpią z powodu nietolerancji tego białka. Mało kto wie, ale kasza jaglana jest dobrym i to domowym sposobem na pozbycie się kataru, ponieważ odpowiada za zmniejszenie stanu zapalnego błon śluzowych. Jagła tak, jak kasza gryczana, jest kaszą o działaniu zasadotwórczym, dzięki czemu jest kluczowym składnikiem diety zasadowej oraz pomaga w przywróceniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu.
Kaszą jaglaną, a dokładniej mówiąc jej właściwościami, powinna również zainteresować się każda kobieta, która marzy o pięknych i zdrowych włosach, skórze i paznokciach, ponieważ to właśnie kasza jaglana zawiera krzem oraz witaminy z grupy B, które mają wpływ na stan zewnętrzny naszego organizmu.
Warto dodać, że pomimo swoich właściwości kasza jaglana nie jest odpowiednim produktem dla diabetyków, ponieważ charakteryzuje się wysokim indeksem glikemicznym.