26 kwietnia 2023 Autor admin Wyłączono

Jakie są najlepsze sposoby na zaparcia?

Zaparcia mogą dosięgnąć każdego z nas. Tylko jak właściwie z nimi walczyć? Jakie są najlepsze sposoby na zaparcia? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc zachęcamy do krótkiej lektury!

Czym są zaparcia i jakie są ich przyczyny? 

Przede wszystkim zacznijmy od podstaw, a więc od określenia, czym właściwie są zaparcia. Co skrywa się pod ich pojęciem? Zaparcia to nic innego jak zbyt rzadkie wypróżnienia, czyli dwa razy w tygodniu lub rzadziej. Stolce wtedy są twarde, oddawane z dużym wysiłkiem i często towarzyszy temu uczucie niepełnego wypróżnienia, ale nie tylko. Niektórzy zmagają się także z bólami brzucha, bywa on wtedy wzdęty i napięty. Do tego zaparciom mogą towarzyszyć nudności, czy utrata apetytu. 

Czasami tez pojawiają się ślady krwi lub śluzu w stolcu i jest to skutek tego, że zalegającą w jelitach masy kałowe twardnieją i powodują podrażnienia błon śluzowych. Do występowania zaparć może prowadzić wiele różnych czynników. Czasami to efekt źle zbilansowanej diety, która jest uboga w błonnik, czy niedostateczne nawadnianie organizmu. 

Zdarzają się przypadki, gdzie zaparcia są efektem zbyt niskiej aktywności fizycznej, a więc głównie siedzącego trybu życia. Poza tym przyczyną zaparć może być też stres, czy zaburzenia rytmu okołodobowego. W powyższych przypadkach zaparcia mogą występować okresowo, a czasami nawet przez długie miesiące. 

Jeśli problem jest bardzo dokuczliwy, to nie tylko warto poznać sposoby na zaparcia, ale również pomyśleć o wizycie u lekarza. Dlaczego? Zaparcia w wielu przypadkach mogą sugerować nam występowanie innych poważnych schorzeń, więc zawsze warto sprawdzić. Najczęściej mowa tutaj o schorzeniach przewodu pokarmowego, ale zdarzają się też przypadki, gdzie zaparcia są objawem chorób neurologicznych.

Najlepsze sposoby na zaparcia – jakie brać pod uwagę?

Jeśli zaparcia trwają od niedawna i nie wiążą się z innymi dolegliwościami, to warto pomyśleć o zmianie tryby życia. Większa dawna ruchu i zmiana diety na zbilansowaną na pewno pomogą. Poza tym warto też pomyśleć o wdrożeniu preparatów z wysoką zawartością błonnika. Najlepsze suplementy diety dostępne są bez recepty, więc nie będzie problemów z ich zakupem. Jeśli w grę wchodzi walka z przewlekłymi zaparciami, to tutaj warto postawić na profesjonalne wsparcie lekarza i indywidualny dobór terapii.