27 lutego 2023 Autor admin Wyłączono

Jak wygląda leczenie nużeńca?

Choroby skóry, które wywołuje nużyca, są dość podobne do objawów związanych z alergiami czy stanami zapalnymi. Często mimo wdrożenia leczenie, nie ustępują, a dzieje są tak najczęściej z uwagi na błędne diagnozy. Choroba najczęściej jest mylona z alergiami.

Jednak odpowiednie badania pozwalają na szybką diagnozę i odpowiednie leczenie nużeńca. W zależności od tego jak dużych obszarów dotyczy zajęcie pasożytem, takie leczenie może trwać nawet do 120 dni. Nie warto zwlekać z wizytą u lekarza.

Najpierw diagnostyka

Nużeniec to choroba skóry, która dotyka najczęściej okolice oczu, twarzy, uszu. Jej objawy to często zaczerwienienie, uczucie dyskomfortu, swędzenie. Do badania pod mikroskopem potrzebne są często próbki rzęs (jeśli problem dotyczy powiek), lub pobierane są próbki skóry ze zmianami chorobowymi. Jednak diagnoza to dopiero początek, a leczenie nużeńca w zależności od zaawansowania choroby może trwać nawet kilka tygodni.

Nużeniec – metody leczenia

Leczenie najczęściej opiera się na antybiotykach do stosowania miejscowego. To kremy, roztwory czy maści o działaniu bakteriobójczym. Ale antybiotyki są skuteczne tylko jeśli chodzi o dorosłe pasożyty. Często więc samo leczenie trwa długo, aż zarodniki dorosną i będą mogły zostać zwalczone. Co jeszcze warto wiedzieć?

  • należy dbać o higienę;
  • często zmieniać pościel i ręczniki;
  • pranie powinno się robić w temperaturze powyżej 50 stopni.