4 maja 2023 Autor admin Wyłączono

Alkohol a antybiotyk – dowiedz się, dlaczego nie można ich łączyć?

Na świecie panuje kilka ogólnych zasad, których należy przestrzegać. Jedno z nich stanowi, że nie można łączyć alkoholu z antybiotykiem. Pomimo rad lekarzy nadal myślisz, że alkohol a antybiotyk to dwie różne sprawy i nic się nie stanie, gdy się je połączy? Przekonaj się, czytając nasz artykuł. 

Dlaczego lekarza odradzają spożywanie alkoholu w czasie brania antybiotyku?

Gdy organizm jest nasycony antybiotykiem i jeszcze otrzyma porcję alkoholu, można spodziewać się negatywnych zaburzeń. Oprócz objawów takich jak wymioty trzeba się liczyć również, z tym że nastąpi utrata wcześniej uzyskanego korzystnego wpływu antybiotykoterapii. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie antybiotyki nie wchodzą w reakcję z alkoholem.

Jednak medycyna wyróżnia konkretne leki, których nie można łączyć z alkoholem. Chodzi przede wszystkim o preparaty o właściwościach nasennych, przeciwbólowych i przeciwzakrzepowych. Każde z nich obciąża wątrobę, a połączenie wspomnianych leków z alkoholem może powodować trwałe uszkodzenie wątroby. 

Połączenie alkohol a antybiotyk – kiedy można pić alkohol po terapii antybiotykowej?

Ustaliliśmy już, że w trakcie antybiotykoterapii nie można spożywać alkoholu. Powstaje zatem normalne pytanie, kiedy można pić alkohol, jeśli antybiotyk został już w całości spożytkowany? Alkohol a antybiotyk to niebezpieczne połączenie. Biorąc pod uwagę, że antybiotyk może się utrzymać w organizmie nawet do kilku dniach od ostatniego dnia antybiotykoterapii, to przed spożyciem alkoholu, najlepiej poczekać 3-4 dni. 

Jak wskazują lekarze, tak naprawdę każdy organizm jest inny, a skutki połączenia alkoholi i antybiotyku mogą być różne. Czasami, gdy antybiotyk jest silny, negatywne skutki mogą się pojawić nawet przy niewielkich ilościach alkoholu. 

Alkohol a antybiotyk na boreliozę 

Osoba, która jest zakażona boreliozą, nie powinna spożywać alkoholu. Powód jest bardzo prosty – alkohol obniża działanie antybiotyku na boreliozę. W rezultacie pacjenci borykający się z boreliozą, którzy piją alkohol, muszą być przygotowani na znacznie dłuższy proces leczenia.

Oczywiście dolegliwości boreliozy również się wtedy utrzymają. Dlatego mając dylemat typu alkohol a antybiotyk, najlepiej zrezygnować z picia alkoholu na jakiś czas, aby możliwie szybko pozbyć się przykrych objawów boreliozy.